top of page
Taking Notes

הרצאות

ניתן להזמין מגוון הרצאות בנושאי זוגיות, הורות, גירושין וזהות ישראלית

ניתן להזמין הרצאות אלו והרצאות נוספות בנושאי הטיפול הזוגי, האישי והמשפחתי, היחסים בתוך הזוגיות והמשפחה, התהליכים הלא מודעים בזהות הישראלי ועוד'. ניתן להתאים כל נושא, בהתאמה אישית לכל קהל יעד.

הרצאות בנושא זוגיות

הפנים השונות של האהבה
דברים שרואים מכאן לא רואים משם. מי לא מכיר את השאלה הנשאלת בהתלחשות תוהה: "מה הוא עושה איתה?" או "מה היא עושה איתו?"... אך פנים רבות לאהבה ופנים רבות לזוגיות. בהרצאה זאת תגלה חני מה יכול להיות הקשר הנסתר בין שני אנשים שכל סביבתם לא מבינה "מה הם עושים ביחד???"

פרק א' בזוגיות ב' או פרק ב' בזוגיות א' – הכיצד?
ההרצאה שעונה על שאלת השאלות. האם על מנת לחוות זוגיות חדשה חייבים לפרק את הישנה? האם כאשר מתחילים זוגיות חדשה זאת ערובה לחוויה זוגית חדשה??? או האם אפשר לייצר זוגיות חדשה בתוך הזוגיות הישנה? בהרצאה זאת עונה ד"ר מן שלוי על שאלת השאלות: האם ניתן לשקם יחסים זוגיים שהגיעו למשבר? ומפרטת מה הגורמים שיקבעו אם זוג יוכל לשקם את נישואיו? והשאלה: האם יש דבר כזה: נישואין מאושרים????
 
מיניות וזוגיות וכל מה שביניהן
וריאציות מפתיעות של מיניות וזוגיות. מה הקשר בין מיניות מספקת וזוגיות מספקת. האם האחד הוא תנאי לשני??? בהרצאה זאת מאירה ד"ר מן - שלוי צדדים מפתיעים בקשר שבין זוגיות ומיניות. כיצד מתקיימת מיניות טובה בזוגיות מכאיבה? וכיצד מתקיימת זוגיות טובה ללא חיים מיניים? האם מדובר במצבים שהם "פצצות מתקתקות?" או שאפשר לחיות כך באושר עד עצם היום הזה???
 
האם בגידה משמעותה בהכרח מות הנישואין?
הצדדים הנסתרים של בגידה בחיי נישואין. הרצאה ששוברת מיתוסים על בגידה בנישואין. לעיתים אפשר להבין את הבגידה כתוצר הנישואין, שאפילו שומר עליהם מפני רוחות רפאים.... לעיתים כחלק מחוזה לא מודע בין בני הזוג... ולעיתים כסמן שסוף הנישואין הגיע... על כל זאת ועוד בהרצאה זאת.
 
 
הזוג והקשר – שלש זהויות במרחב אחד
ללא ההבנה שלקשר הזוגי יש זהות והתנהגות עצמאיים, ימשוך "הקשר" את בני הזוג שוב ושוב אל אותו מקום בעייתי. הקשר הזוגי הוא יצירה של ההשקעה הרגשית של בני הזוג אך בעצם הנו יישות בעלת זהות ייחודית משל עצמו. שלושתם – בני הזוג והקשר פועלים, מופעלים ומתקשרים ברמה מודעת ורמה שאינה מודעת. רק הבנה של הזהות של כל אחד מהמשתתפים (בני הזוג והקשר) והחיבור ביניהם על רבדיו השונים, מאפשרת טיפול זוגי יעיל. בהרצאה זו פורשת ד"ר חני מן שלוי מודל טיפולי זוגי פסיכואנליטי תוך פירוט השלבים השונים והדגמות מהקליניקה (כמובן תוך הסתרת זהות המטופלים).
 
"הזוגיות שלנו סובלת בגלל הטראומות של הורינו..."
המרכיב הסודי בקשיים הזוגיים... לפעמים למרות שנראה שזוגות רבים על נושאים מתוך חייהם, מתגלה שהמקור לבעיותיהם לא שייך לבני הזוג, אלא הם המוציאים לאור של תכנים רגשיים טראומטיים לא מעובדים ששייכים להוריהם. לפעמים הבעיות הזוגיות הן בעצם השתחזרות של טראומות לא מטופלות של דור ההורים. זיהוי נכון של מצבים אלה, ועבודה רגשית מתאימה, משחרר את בני הזוג לבנות חיים של אהבה.
 
פסיכואנליזה זוגית - התפתחות הפסיכואנליזה לעולם הזוגי במאה העשרים ואחת
העולם הזוגי המרתק הסמוי מן העין מתגלה בעזרת הכלים הפסיכואנליטיים. כמנהלת התכנית הבינלאומית המתקדמת להכשרה פסיכואנליטית זוגית וחברת ההנהלה של האיגוד הבינלאומי לפסיכואנליזה זוגית, פורשת חני את המושגים הבסיסיים בפסיכואנליזה זוגית. הרצאה שמאירה רבדים בזוגיות שעד כה היו סמויים מן העין. לאחר הרצאה זאת תחשבו אחרת לגמרי הזוגיות.... גם הרצאה זאת ניתן להעביר לקהלים של מומחים ואנשים שאינם אנשי מקצוע כאחד....

 

הרצאות בנושא הורות

חינוך ילדים: לא גבולות אלא ויסות רגשי – איך, מה ומתי?
"גבולות" מנטרה חינוכית שחוקה שמחטיאה את מטרתה. כמו מנטרה שחוקה חוזרים אנשי חינוך וטיפול שוב ושוב על "חשיבותם של הגבולות בחינוך הילדים... " כשרובינו מבינים את המילה "גבול" כאמירת "לא" לילד במצבים שונים על מנת שילמד לשלוט על עצמו. בהרצאה זאת מסבירה דר' מן - שלוי את נזקיה של גישה זאת. ומלמדת הורים, אנשי חינוך ואנשי טיפול כי מילת המפתח בחינוך ילדים היא: ויסות רגשי, גבולות ה"כן", ומשא ומתן בין מרחבים... שלושת המרכיבים לגידול ילדים מסופקים ויצירתיים שמסוגלים להביא לידי ביטוי מקסימאלי את יכולותיהם השכליות, רגשיות חברתיות ומעשיות.

זוגיות מול הורות
איך הדלת הסגורה של חדר ההורים מהווה מרכיב מרכזי חשוב בהתפתחות הילדים?
הרצאה מפתיעה על הקשר בין מיניות ההורים להתפתחות הילדים, איך יכול להיות שאחד המרכיבים המרכזיים בהתפתחות רגשית תקינה של ילדים היא החוויה של ההשארות מחוץ לדלת ההורים כשהללו נהנים? על דברים שבדרך כלל לא מלמדים את ההורים. אספקטים מפתיעים בחשיבות יחסים מיניים מספקים של ההורים להתפתחות הילדים.


לתת יותר מדי לילד מזיק כמו לתת פחות מדי... הכיצד?
פיצוץ האשליה שההורה המיטיב הוא ההורה המעניק הנותן והמוותר על עצמו. הורים משקיעים מאמץ רב על מנת למלא את כל מחסורו של הילד, למנוע מהילד כל כאב וצער ואינם מודעים שבכך הם גורמים לילד נזק נפשי משמעותי בדיוק כמו שהיו גורמים אילו היו מונעים ממנו את צרכיו הבסיסיים. איך לגדל ילד באופן שייטיב איתו? איפה היא אותה נקודת איזון בין נתינת יתר והעדר? על כל זאת ועוד בהרצאה זאת.
 

הרצאות בנושא גירושין

"כשאני הולך לאבא אני שם דיסקט אחד ואצל אימא מחליף לדיסקט שני...." כיצד להפוך חיסרון ליתרון ?
הרצאה שהיא חובה לזוגות שהתגרשו ויש להם ילדים, למטפלים, אנשי חינוך, אנשי טיפול, עורכי דין, שופטי משפחה, רופאים וכל מי שעוסק במשפחות של גרושים. ילד שעובר בין שני בתים מפתח שני סטים של התייחסות נפשית וחברתית לפעמים עד כדי חוויה של לחיות בשני עולמות. נפש הילד נבנית על ידי הפנמה של דמויות ההורים והקשר שלהם עם הילד ובינם לבין עצמם. כשהורים מתגרשים מוצאים עצמם הילדים צריכים להתמודד עם שתי מערכות משפחתיות נפרדות שלעיתים לא רק שאין קשר ביניהן אלא הקשר הוא קשר של עוינות. בתנאים אלו יש סכנה שהילד יפתח בתוכו שתי מערכות רגשיות נפרדות, שלעיתים יחווה כחלקים שלו הנמצאים בעוינות. הבנת התהליכים הלא מודעים העוברים על ילדים במעבר מ"הבית של אימא" ל"בית של אבא" מאפשרת לייצר מערכת בעלת קוים משותפים שלא רק שלא תגרום נזק לילד אלא תוכל אף להעשיר את נפשו... על כל זאת ועוד בהרצאה זאת....

רבנו כשהיינו נשואים ועכשיו אנחנו רבים כשאנחנו גרושים
מה צריך לעשות על מנת להפרד באמת ובטוב??? זוגות גרושים מקווים שאחרי הגירושין יסתיימו צרותיהם והם יתחילו חיים חדשים טובים יותר. אם כן, מדוע כל כך הרבה זוגות ממשיכים לריב ואפילו בעוצמות גדולות יותר מאשר רבו כשהיו נשואים? הבנת הדינמיקה הנסתרת מן העין מאפשרת פרימת הקשר המענה.

התפתחות הפסיכואנליזה מפרויד ועד לפסיכואנליזה הזוגית
פסיכואנליזה זוגית – המילה האחרונה בשדה הזוגי הטיפולי בעולם במאה העשרים ואחת. הפסיכואנליזה חיה ומתחדשת במאה העשרים ואחת בדמות הפסיכואנליזה הזוגית. יותר ממאה שנים של התפתחות תיאורטית מאז פרויד ועד ימינו, הפכה את נפש האדם לנגישה ומובנת לאנשי המקצוע בתחום בפרט ובתרבות המערבית בכלל. עולם עשיר זה מהווה בסיס תיאורטי להבנת הרבדים הנסתרים בזוגיות ובמשפחה על דורותיה השונים. בהרצאה זאת תנתן סקירה תיאורטית שתאיר את המסלול מפרויד דרך התפתחות הגישות הפסיכואנליטיות עד ליישומן בהבנה של הלא מודע הזוגי... – לפסיכואנליזה הזוגית!

הרצאות בנושא זהות ישראלית

מהאולטרה-סאונד לצבא: המסלול הלא מודע של הגבריות הישראלית
ממצאים מרעישים!!! הידיעה שהבן יצטרך להתגייס לצבא והחרדה לחייו מלווה אותנו מרגע לידתם של הבנים ובמהלך גידולם. בהרצאה זאת עומדת ד"ר מן שלוי על האופן בו מתבטאת ומשפיעה ידיעה זו, על היחסים בין ההורים והבנים, על היחידה המשפחתית כולה ועל השלבים בהתפתחות הגברית הישראלית. באופן מפתיע נמצא שידיעת הגיוס העתידי של הבן מתערבת גם ביחסים הזוגיים. ד"ר מן - שלוי משרטטת קווים מאפיינים דומים בארץ, ביחסים שבין הורים לבנים וכתוצאה מכך דפוסים המאפיינים את החברה הישראלית המשרתת בצבא בכלל ואת הגבריות הישראלית בפרט. ההרצאה נתנת על בסיס עבודת הדוקטורט של חני, שנעשתה באוניברסיטה העברית ועל בסיס ספר בשם זה שעומד לצאת בהוצאת רסלינג בעברית ובהוצאת קארנק הבריטית באנגלית.

הפצצה שפוצצה אותי ממשיכה לפרק את משפחתי
כל כך חשוב בישראל להבין מה קורה אחרי שהפצצה התפוצצה... כאשר משפחה מאבדת בן משפחה באירוע חבלני חודרת האנרגיה ההרסנית אל תוך המערכת המשפחתית הגרעינית והרחבה וממשיכה "לפוצץ" מערכות רגשיות תוך אישיות ובינאישיות. לכן, משפחות שחוו אובדן כזה מתמודדות עם משברים רגשיים עוצמתיים כגירושין, משברים נפשיים, חוסר תפקוד של ילדים ועוד.. שנראים כאירועים נפרדים, למרות שהם המשך של אותו אירוע טראומתי. הבנת הקשר בין התהליכים מאפשרת הגשת טיפול רגשי מתאים ומניעת המשך הטראומה והסבל למשפחות שנפגעו.

הסיפורים שאנחנו לא מסוגלים לשמוע, לספר ולעכל או שלושת הקופים ציווי לדורות הבאים
קשיים זוגיים של בני דור שני ושלישי לניצולי שואה יכולים להוות שיחזור של טראומות ההורים... בשואה נחשפו הקורבנות לטראומות כל כך קיצוניות וזוועתיות שאין באפשרות נפש האדם להתמודד עימן. במקרים כאלה נכנסת הטראומה למעין "קפסולה" לא מודעת המשייטת בנפש הניצול, ואינה מורגשת בחיי היומיום. "קפסולה" זאת מכילה חומרים טראומטיים בלתי מעוכלים, "רדיו-אקטיביים", וככזאת היא מאיימת להתפוצץ ולזרוע הרס בחלקי האישיות האחרים המתפקדים. לעיתים קרובות עוברת "הקפסולה" הרעילה לבני הדור הבא "מתיישבת" בחלקי אישיותם השונים ואף מתבייתת בדינמיקה של היחסים הזוגיים. כך למרות שבני הזוג מגיעים לטיפול עם תלונות שמקורן בחיי היומיום, מתגלה שהמקור לבעיותיהם נמצא באותן קפסולות ש"קיבלו בירושה" מהההורים ניצולי השואה. בהרצאה זאת, מתמקדת ד"ר מן שלוי בתיאוריה ובקליניקה ומסבירה כיצד ניתן לזהות מצבים אלו ומה הם השלבים השונים של הטיפול הזוגי שמקורו כזה.

דינמיקה רגשית נסתרת ביחסי גרמנים וישראלים
אספקט נסתר שיש לו ביטוי ביחסים בינלאומיים ורלוונטיות אישית וזוגית. הרצאה זאת חושפת שיתוף פעולה רגשי לא מודע ביחסי גרמנים וישראלים-יהודים במישור האישי וביחסי שתי המדינות, שתוצאתה הרסנית לשני העמים... מפורטות הסיבות לדינמיקה זאת והסכנות הטמונות בה. ההרצאה בנויה על בסיס של פרק בשם: Germans and Israeli Jews: Hidden Emotional Dynamics שהתפרסם בספר: , Psychoanalysis and the Prevention of Prejudice בהוצאת: Rowman & Littlefield Publishers, Inc. 2006

bottom of page